Welke kosten mag u aftrekken?
U mag alleen kosten aftrekken voor het vervangen of repareren van onderdelen van uw rijksmonumentenpand. Het moet gaan om onderhoudskosten. Dat zijn werkzaamheden bedoeld om het pand in bruikbare staat te houden of te herstellen, waaronder achterstallig onderhoud. Het gaat dus niet om een verbetering, zoals een uitbreiding van het pand.
Aftrek van onderhoudskosten is alleen mogelijk als het rijksmonumentenpand:
- een eigen woning is in box 1 (inkomen uit werk en woning)
- een onderdeel van uw bezittingen en schulden is in box 3 (inkomen uit sparen en beleggen)
Andere kosten, zoals afschrijving of vaste eigenaarslasten, zijn met ingang van 1 januari 2012 niet meer aftrekbaar.
Aftrekbare kosten
Voorbeelden van aftrekbare onderhoudskosten zijn:
- reparaties door een elektricien, loodgieter, metselaar, stukadoor en timmerman
- onderhoud of reparatie van een cv-installatie, boiler, geiser, schoorsteen en dergelijke
- buitenschilderwerk
- opstoppen en verdekken van rieten daken
Niet-aftrekbare kosten
Kosten voor verbeteringen of veranderingen mag u niet aftrekken. Niet aftrekbaar zijn bijvoorbeeld de kosten van:
- de meerprijs bij het vervangen van een eenvoudige keuken door een luxe keuken
- het opnieuw aanbrengen van een monumentaal element dat in de loop van de tijd is verdwenen, zoals een oude schouw of een glas-in-loodraam
- werkzaamheden die zo ingrijpend zijn, dat in feite een nieuw pand ontstaat
Bijvoorbeeld als een bouwval geschikt wordt gemaakt voor bewoning. - verbouwingen aan het pand, waardoor de aard ervan verandert
Bijvoorbeeld als u een pakhuis geschikt maakt voor bewoning.
Ook de volgende kosten zijn niet aftrekbaar:
- eigenaarslasten, zoals onroerendezaakbelasting of rioolrechten
- afschrijvingen
- kosten waarvoor u een vergoeding van een schadeverzekering hebt gekregen of gaat krijgen
- financieringskosten voor aanschaf, onderhoud of verbetering van het pand en de kosten van opstal, erfpacht of beklemming (als u een erfelijk recht hebt op het gebruik van de grond van een ander)
Deze kosten mag u aftrekken als kosten voor uw eigen woning bij de vraag 'Aftrekbare rente en financieringskosten eigen woning' en bij de vraag 'Periodieke betalingen voor erfpacht, opstal of beklemming in verband met uw eigen woning'. - kosten voor tuinonderhoud, behangen en binnenschilderwerk.
Voor kosten voor tuinen die als afzonderlijk monument zijn ingeschreven in het Rijksmonumentenregister, is een aparte regeling. Voor meer informatie belt u met het Bureau Monumentenpanden van de Belastingdienst.
Subsidie
Als u in 2012 subsidie krijgt voor de kosten van uw rijksmonumentenpand, moet u deze subsidie van de onderhoudskosten aftrekken. Hebt u vóór 2012 kosten afgetrokken waarvoor u in 2012 (een nabetaling van) subsidie kreeg? Dan moet u het bedrag dat u in 2012 ontvangt, aangeven in uw aangifte over 2012.
