Klacht op basis van de Wet fiscale arbitrage (WFA)

Hebt u te maken met dubbele belastingheffing in Nederland en een andere lidstaat van de Europese Unie (EU)? En komt dit doordat zij het niet eens zijn over de toepassing van het belastingverdrag dat zij met elkaar hebben gesloten? Dan kunt u een klacht indienen op basis van de Wet fiscale arbitrage (WFA).

In de WFA staat niet welk land belasting mag heffen over welk inkomen of tegen welk tarief. De WFA gaat alleen over de regels voor een onderlinge overlegprocedure en een eventuele arbitrageprocedure. Welk land belasting mag heffen, hangt af van de regels in een bilateraal belastingverdrag tussen Nederland en de andere EU-lidstaat. Of van de regels van het Arbitrageverdrag.

De WFA is van toepassing op alle belastingjaren vanaf 2018.

Hoe dient u een klacht in op basis van de WFA?

Een klacht op basis van de WFA dient u in met een brief of een e-mail. Uw klacht moet voldoen aan de volgende voorwaarden:

  • U dient uw klacht in beide EU-lidstaten in, en op hetzelfde moment.
  • U dient uw klacht op tijd in.
  • U geeft de vereiste informatie door.
  • U dient uw klacht in de juiste taal in.

In beide EU-lidstaten en op hetzelfde moment

U moet uw klacht indienen in Nederland en in de andere EU-lidstaat, op hetzelfde moment.

Deze regel geldt voor grote ondernemingen of grote groepen. Uw onderneming valt daaronder als deze op de balansdatum voldoet aan ten minste 2 van de volgende 3 voorwaarden:

  • Uw onderneming heeft een balanstotaal van 20 miljoen euro.
  • Uw onderneming heeft een netto-omzet van 40 miljoen euro.
  • Uw onderneming heeft een gemiddeld personeelsbestand van 250 medewerkers.

Valt uw onderneming niet onder de grote ondernemingen of grote groepen?

Dan valt deze onder de natuurlijke personen en kleine ondernemers die inwoner zijn van Nederland. In dat geval mag u uw klacht alleen in Nederland indienen. Nederland geeft uw klacht door aan de andere EU-lidstaat.

Een klacht indienen in Nederland

Stuur een brief naar:

Belastingdienst/Grote Ondernemingen
Ter attentie van: MAP-team
Postbus 30206
2500 GE DEN HAAG

Of stuur een e-mail naar: internationalezaken@minfin.nl

Neem in het onderwerp van uw e-mail 'Internationaal' op.

Een klacht indienen in een andere EU-lidstaat

U kunt de contactgegevens van de EU-lidstaten opzoeken op de website van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), bij Mutual Agreement Procedure Profiles.

Op tijd

U moet uw klacht indienen binnen 3 jaar na het 1e bericht over de maatregel die leidt tot dubbele belastingheffing. Bijvoorbeeld een belastingaanslag die u krijgt van de belastingdienst van Nederland of van de andere EU-lidstaat.

Vereiste informatie

In uw klacht moet u informatie geven. In artikel 2.2 van de Wet fiscale arbitrage op wetten.overheid.nl leest u welke informatie precies.

In de juiste taal

U moet uw klacht schrijven in het Nederlands of in het Engels. De andere EU-lidstaat kan eisen dat u uw klacht ook schrijft in de taal van die lidstaat.

Wanneer krijgt u een reactie op uw klacht?

Nederland en de andere EU-lidstaat moeten allebei beslissen of zij uw klacht aanvaarden. Nadat zij uw klacht hebben ontvangen, hebben zij hiervoor zij 6 maanden de tijd.

Als Nederland en/of de andere EU-lidstaat niet binnen 6 maanden een beslissing nemen, is uw klacht automatisch aanvaard. Nederland en de andere EU-lidstaat moeten dan gaan zoeken naar een oplossing voor de dubbele belastingheffing.

Welke reactie krijgt u op uw klacht?

Hebben Nederland en de andere EU-lidstaat binnen 6 maanden beslist op uw verzoek? Dan sturen zij u allebei een brief. In beide brieven kan het volgende staan:

Wat gebeurt er als beide EU-lidstaten uw klacht aanvaarden?

Nederland en de andere EU-lidstaat gaan op zoek naar een oplossing voor de dubbele belastingheffing. Dat doen zij volgens dit stappenplan:

  • Stap 1: Nederland en de andere EU-lidstaat kijken ieder apart of zij de dubbele belastingheffing zelf kunnen oplossen.
  • Stap 2: Als dat niet lukt, overlegt Nederland met de andere EU-lidstaat.
  • Stap 3: Komen Nederland en de andere EU-lidstaat er samen niet uit? Dan start mogelijk een arbitrageprocedure.

Stap 1: Nederland en de andere EU-lidstaat kijken ieder apart of zij de dubbele belastingheffing zelf kunnen oplossen

Soms kan de ene EU-lidstaat de dubbele belastingheffing oplossen zonder overleg met de andere EU-lidstaat. Bijvoorbeeld als Nederland voorkoming kan verlenen voor een verrekenprijscorrectie die de andere EU-lidstaat heeft opgelegd. In zulke gevallen maakt Nederland de dubbele belastingheffing ongedaan door zelf terug te treden. Wij verlagen dan het bedrag van de belastingaanslag die u moet betalen of hebt betaald.

Elk van de 2 lidstaten heeft 6 maanden voor stap 1. Deze termijn gaat in op de datum waarop zij allebei uw klacht hebben aanvaard. Moet u eerst meer informatie aanleveren? Dan gaat de termijn van 6 maanden in op de dag dat beide lidstaten alle informatie hebben gekregen.

Stap 2: Nederland en de andere EU-lidstaat gaan met elkaar in overleg

Kunnen Nederland en de andere EU-lidstaat de dubbele belastingheffing niet zelf oplossen? Dan gaan zij met elkaar overleggen. Nederland en de andere lidstaat hebben daarbij een resultaatsverplichting: zij moeten binnen 2 jaar een oplossing vinden voor de dubbele belastingheffing. Vaak lukt dit eerder.

De termijn van 2 jaar gaat in op de dag waarop Nederland en de andere EU-lidstaat de klacht allebei hebben aanvaard. Moet u eerst meer informatie aanleveren? Dan gaat de termijn in op de dag waarop beide lidstaten deze informatie hebben ontvangen.

Voorbeeld

U dient in Nederland en in Duitsland op 1 januari 2025 een klacht in op basis van de WFA. Nederland aanvaardt uw klacht op 1 april 2025, Duitsland op 31 mei 2025. De termijn van 2 jaar begint dan op 1 juni 2025.

EU-lidstaten mogen de termijn van 2 jaar verlengen met 1 jaar. Nederland maakt geen gebruik van deze mogelijkheid, maar andere EU-lidstaten misschien wel.

Wat gebeurt er als Nederland en de andere EU-lidstaat een oplossing vinden?

Vinden Nederland en de andere EU-lidstaat een oplossing voor de dubbele belastingheffing, dan leggen wij die aan u voor. Hiervoor sturen wij u een brief. Samen met die brief krijgt u een akkoordverklaring.

Bent u het eens met de oplossing?

Dan ondertekent u de akkoordverklaring. Dit doet u binnen 60 dagen nadat u deze verklaring hebt gekregen.

Hebt u eerder bezwaar gemaakt tegen de belastingaanslag die leidde tot dubbele belastingheffing? Of bent u daartegen in beroep gegaan? Dan moet u dit bezwaar of beroep intrekken en hiervan (kopieën van) bewijsstukken bij ons indienen. Ook dit moet u binnen 60 dagen doen.

Nadat u de akkoordverklaring hebt ondertekend, voeren wij de oplossing uit.

Bent u het niet eens met de oplossing?

Laat u ons weten dat u de oplossing afwijst? Of stuurt u niet binnen 60 dagen de akkoordverklaring naar ons terug? Dan eindigt de onderlinge overlegprocedure. U kunt eventueel nog bezwaar maken of in beroep gaan tegen de belastingaanslag die leidde tot dubbele belastingheffing. Of de uitkomst afwachten van een bezwaar- of beroepsprocedure die u eerder bent begonnen.

Stap 3: Er start mogelijk een arbitrageprocedure

Vinden Nederland en de andere EU-lidstaat niet binnen 2 of 3 jaar een oplossing voor de dubbele belastingheffing? Dan krijgt u hierover een brief. In deze brief staat ook dat u kunt vragen om de oprichting van een arbitragecommissie. En hoe u dat kunt doen.

Er start een arbitrageprocedure

Komt er een arbitragecommissie? Dan adviseert deze commissie hoe Nederland en de andere EU-lidstaat de dubbele belastingheffing moeten oplossen. Dit doet de commissie binnen 6 maanden.

Hierna hebben beide lidstaten 6 maanden de tijd om een besluit te nemen. Zij kunnen het advies van de commissie overnemen of zelf een andere oplossing bedenken. Lukt dit niet binnen 6 maanden? Dan moeten zij het advies van de commissie volgen.

Wij leggen de oplossing aan u voor. Hiervoor sturen wij u een brief. Samen met die brief krijgt u een akkoordverklaring.

Bent u het eens met de oplossing?

Dan ondertekent u de akkoordverklaring. Dit moet u doen binnen 60 dagen nadat u deze verklaring hebt gekregen.

Hebt u eerder bezwaar gemaakt tegen de belastingaanslag die leidde tot dubbele belastingheffing? Of bent u daartegen in beroep gegaan? Dan moet u dit bezwaar of beroep intrekken en hiervan (kopieën van) bewijsstukken indienen. Ook dit moet u binnen 60 dagen doen.

Nadat u de akkoordverklaring hebt ondertekend, voert de Belastingdienst de oplossing uit.

Bent u het niet eens met de oplossing?

Laat u ons weten dat u de oplossing afwijst? Of stuurt u niet binnen 60 dagen de akkoordverklaring naar ons terug? Dan eindigt de arbitrageprocedure. U kunt eventueel nog bezwaar maken of in beroep gaan tegen de belastingaanslag die leidde tot dubbele belastingheffing. Of de uitkomst afwachten van een bezwaar- of beroepsprocedure die u eerder bent begonnen.

Er start geen arbitrageprocedure

EU-lidstaten kunnen besluiten dat zij geen arbitrageprocedure beginnen in de volgende 2 situaties:

  • Er is geen sprake van dubbele belastingheffing.
  • In verband met dezelfde zaak is aan u een sanctie opgelegd voor belastingfraude, opzettelijk verzuim of grove nalatigheid. In Nederland gaat het dan om zaken waarbij een boete is opgelegd op grond van artikel 68 en 69 Algemene wet inzake rijksbelastingen.

Nederland begint alleen in het 2e geval geen arbitrageprocedure. Maar een andere EU-lidstaat kan ook in het 1e geval besluiten geen arbitrageprocedure te starten.

Ook in andere gevallen start er mogelijk geen arbitrageprocedure. Lees meer bij Bezwaar of beroep en klacht.

Wat moet u doen als meer informatie nodig is?

Misschien is er meer informatie nodig om uw klacht te beoordelen. Als wij meer informatie nodig hebben, dan sturen wij u een brief waarin staat om welke informatie het gaat. Dit doen we binnen 3 maanden nadat wij uw klacht hebben ontvangen. U moet die informatie aanleveren binnen 3 maanden na de datum van de brief. Stuurt u deze informatie niet of niet op tijd? Dan wijzen wij uw klacht af.

Vraagt Nederland u om extra informatie? Dan begint de termijn van 6 maanden waarbinnen wij uw klacht moeten beoordelen, later. Namelijk op de dag dat wij die extra informatie van u hebben gekregen.

Wat kunt u doen als uw klacht wordt afgewezen?

Wijst Nederland of de andere EU-lidstaat uw klacht af? Of doen ze dat allebei? Lees hierna wat u dan kunt doen.

Beide EU-lidstaten wijzen uw klacht af

Als beide EU-lidstaten uw klacht afwijzen, kunt u daar in beide lidstaten bezwaar tegen maken. Wij laten u in een brief weten hoe u dit kunt doen in Nederland.

Is de uitkomst van de bezwaarprocedure (of een daarop volgende beroepsprocedure) dat uw klacht moet worden aanvaard? Dan moeten beide lidstaten de onderlinge overlegprocedure beginnen.

Is de uitkomst dat uw klacht terecht is afgewezen? Dan eindigt de procedure op basis van de WFA.

1 EU-lidstaat wijst uw klacht af

Als Nederland of de andere EU-lidstaat uw klacht afwijst, kunt u vragen om de oprichting van een arbitragecommissie . Deze commissie beslist of de klacht terecht is afgewezen. Dit doet de commissie binnen 6 maanden na de oprichting.

Vindt de arbitragecommissie dat uw klacht moet worden aanvaard? Dan moeten beide landen de onderlinge overlegprocedure beginnen.

Vindt de arbitragecommissie dat uw klacht terecht is afgewezen? Dan eindigt de procedure op basis van de WFA.

Bezwaar of beroep en klacht

Hebt u bewaar gemaakt tegen een beslissing van de belastingdienst van Nederland of een andere EU-lidstaat? Of bent u daartegen in beroep gegaan? Dan kunt u ook nog een klacht indienen op basis van de WFA. Dit heeft wel gevolgen.

Termijn voor aanvaarden of afwijzen klacht start later

De termijn van 6 maanden waarbinnen Nederland en de andere EU-lidstaat uw klacht behandelen, start pas nadat de bezwaarprocedure en/of beroepsprocedure is afgelopen.

Termijn voor onderlinge overlegprocedure start later

De termijn van 2 jaar voor de onderlinge overlegprocedure tussen beide landen start pas nadat de bezwaarprocedure en/of de beroepsprocedure is afgelopen.

Heeft een rechter in de andere EU-lidstaat al uitspraak gedaan? Dan misschien geen arbitrage

De meeste EU-lidstaten mogen in een onderlinge overlegprocedure niet afwijken van een uitspraak van de rechter. Nederland mag dat wel. Wij kunnen dus ook een arbitrageprocedure op basis van de WFA beginnen als een rechter al een uitspraak heeft gedaan. Mag de andere EU-lidstaat niet afwijken van een uitspraak van de rechter? En is in dat land al zo’n uitspraak gedaan? Dan kan deze lidstaat weigeren om een arbitrageprocedure te starten, of een al gestarte arbitrageprocedure stoppen.

Javascript staat uit in deze internetbrowser. U moet Javascript activeren om onze internetsite te zien.